search slide
search slide
pages bottom

Przyroda na Pomorzu

Pomorze to zdaniem wielu osób najpiękniejszy region naszego kraju. Istotnie, tutejsza przyroda wzbudza ogromny zachwyt wśród turystów. Warto zwrócić uwagę na miejsca, które powinny szczególnie zainteresować miłośników środowiska naturalnego.

Słowiński Park Narodowy został utworzony w 1967 roku. Jego powierzchnia wynosi 18 068 ha. Na tym terenie znajduje się Nizina Gardeńsko-Łebska, morena czołowa z kulminacją wysokości 115 m.n.p.m oraz liczne jeziora, na przykład Łebsko oraz Dołgie Wielkie. To właśnie jeziora są jednym z charakterystycznych elementów tego parku. Oprócz nich są można tu podziwiać liczne torfowiska, bagna, łąki, nadmorskie lasy i bory. Szczególną atrakcją jest pas mierzei z ruchomymi wydmami. W parku występuje 260 gatunków ptaków. Można wymienić wśród nich mewy srebrzyste, bataliony, rybołowy czy żurawie. W parku można też podziwiać liczne płazy, owady oraz ssaki takie jak borsuk, lis, bóbr europejski czy sarna.

leba

Na Pomorzu Gdańskim znajdują się parki krajobrazowe, takie jak: Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Park Krajobrazowy Dolina Słupi, Tucholski Park Krajobrazowy czy Nadmorski Park Krajobrazowy. Na uwagę zasługują też pomniki przyrody, na przykład Jesion w Motarzynie, Diabelski Kamień w Puszczy Darżlubskiej oraz Aleja – 15 jedlic zielonych w Sopocie.

To tylko część z atrakcji, które czekają w województwie pomorskim na pasjonatów przyrody. Bez wątpienia zatem warto, aby zaplanowali oni tutaj dłuższy pobyt oraz zabrali ze sobą aparat fotograficzny, co pozwoli na wykonanie wielu wspaniałych zdjęć.